Живот
10. November 2015 - 10:09

И Обама сега има профил на Фејсбук

Американскиот претседател Барак Обама отвори личен профил на Фејсбук, а страницата во првите три часа од активирањето имаше 200.000 „лајкови“.

Ова е уште еден потег на Белата куќа во обид да ги шири своите пораки преку социјалните мрежи. Обама од многу одамна има профил на Твитер, политичката кампања ја водеше преку Фејсбук. Сепак, целта на овој профил е Обама да се прикаже „како обично момче“.

Во „поздравниот“ видео пост, Обама на посетителите им го покажува дворот на Белата куќа, наведувајќи дека често гледа лисици и други, како што се изрази, суштества.

Обама ја искористи можноста да испрати порака за климатските промени, пред самитот во Париз кон крајот на месецот.

- Здраво, Фејсбук! Конечно имам личен профил. Се надевам дека на ова ќе гледате како на место каде можете сериозно да разговарате за најважните прашања со кои нашата земја се соочува, како место каде директно од мене можете да слушнете некои работи и да ги споделите сопствените размислувања и приказни, наведе Обама во поздравната порака.