Фудбал
10. December 2015 - 9:24

Хирошима и Оукленд го отвораат Светското клупско првенство

Со натпреварот меѓу екипите на Хирошима и Оукленд Сити, денеска (11:45 часот) на стадионот во Јокохама, ќе започне Светското клупско првенство во фудбал.
 
На ова  натпреварување кое ќе трае до 20 декември, ќе учествуваат седум екипи. Покрај јапонскиот шампион Хирошима и првакот на Океанија, Оукленд Сити, ќе учествуваат и:
 
европскиот шампион – Барселона;
првакот на Јужна Америка – Ривер Плата;
шампионот на Северна и Средна Америка – Клуб Америка;
првакот на Азија – Гвангжу;
шампионот на Африка – Мазембе.
 
Победникот од денешниот дуел меѓу Хирошима и Оукленд  во четвртфиналето на 13 декември ќе игра против Мазембе.
 
Истиот ден во второто четвртфинале ќе се сретнат Гвангжу и Клуб Америка.
 
Победникот од натпреварот Хирошима/Оукленд - Мазембе, на 16 декември за противник во полуфиналето ќе го има тимот на Ривер Плата, а ден подоцна (17 декември) во второто полуфинале Барселона ќе игра против победникот од натпреварот Гвангжу – Клуб Америка.
 
Финалето ќе се игра во Јокохама на 20 декември.