Тенис
6. јуни 2023 - 20:08

Ѓоковиќ стигна до полуфиналето на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос , по голема борба го совлада Русинот Карен Хачанов со 3:1 (4:6, 7:6, 6:2, 6:4) и сега го чека победникот. на натпреварот Алкараз - Циципас кои играат од 20.15 часот
 
На овој меч, Новак првпат загуби сет, бидејќи Хачанов одигра одлично на стартот, додека Новак „луташе“ во поголемиот дел од првите два сета, а потоа во тај-брејкот од вториот ја „запали машината“ и беше препознатливиот Новак, па го исчисти својот ривал во тајбрејкот, а потоа продолжи да доминира во третиот и четвртиот сет.