Кошарка
4. March 2019 - 8:46

Гасол и официјално потпиша со Милвоки

Шпанскиот центар, Пау Гасол, потпиша договор со лидерот во редовната сезона на НБА – Милвоки Бакс. 38-годишниот ветеран го засили клубот како слободен агент откако го откупи преостанатиот дел од неговиот договор со Сан Антонио, за кој забележа 4,2 поени и 4,7 скока во 27 натпревари оваа сезона.

Гасол игра во НБА од 2001 година. Тој, исто така, ги бранеше боите на Атланта, Чикаго, Мемфис и Лос Анџелес Лејкерс, со кого ја освои титулата во 2009 и 2010 година.

Шпанецот има 1.223 натпревари со просечни 17.1 поени, 9.2 скока, 3.2 асистенции и 1.6 блока. по натпревар Тој има 6 настапи на „Ол-стар“ натпреварот, откако еден од 18-те играчи во историјата кои ја преминале границата од 20.000 поени и 10.000 скока.

Милвоки е лидер во привремениот пласман на НБА во актуелната кампања со 48 победи во 63 натпревари.