Ракомет
19. January 2020 - 17:58

ЕП 2020: Португалија запрена од Исланд

Исланд ја прекина зачудувачката низа на резултати на португалската ракометна репрезентација, победувајќи ги со 28:25 (14:12) во меч полн со пресврти за да им ги намали шансите за пласман во полуфиналето на Европското првенство.

По шокантнтите победи над Франција и Шведска, Португалците со евентуален триумф против „рибарите“ ќе беа во одлична шанса да се борат за првите две места во групата 2, но наместо тоа сега ќе мораат да чекаат „кикс“ на Словенија или Норвешка за таков пласман.

Исланѓаните имаа „атомски“ старт на мечот, во кој успеаја да поведат со шокантни 7:1, пред Португалците полека да се вратат во игра и да дојдат на -2 (12:14) по првите 30 минути. На почетокот на второто полувреме, Португалците прво израмнија, па и поведоа со 17:16, но повторно Исланѓаните предводени од Арон Палмарсон направија 5:1 серија за уште еден пресврт и водство од 21:18. Португалците уште не беа „мртви“ и успеаја да израмнат на 22:22, но немаа сили да уште еден пресврт и на крајот загубија со 26:24.

Јанус Дади Смарасон со осум гола беше најефикасен за Исланд, додека пет имаше Александер Петерсон, додека за Португалија Антонио Ареја и Мигуел Мартинс имаа по четири гола.