Фудбал
14. October 2018 - 9:22

Добра игра за убедлива победа на Македонија

Фудбалската репрезентација на Македонија стигна до убедлива 4:1 победа над аутсајдерот Лихтенштајн за да се зацврсти на првото место во групата 4 во Лига Д од новото натпреварување на УЕФА, Лига на нации, со идеален старт од три победи во три меча.

По двата триумфи над Гибралтар и Ерменија, со триумфот над Лихтенштајн, Македонија има 9 поени на првото место на табелата, додека останатите три тима имаат по 3 поени. Сега за избраниците на селекторот Игор Ангеловски следува вистинскиот тест, гостувањето кај Ерменците, кои се лути по шокантниот пораз од Гибралтар дома и сигурно ќе сакат одмазда против Македонија. Мечот е на распоред во Ереван веќе во вторник.

Против Лихтенштајн работата ја завршивме во првото полувреме, откако Александар Трајковски постигна два гола на асистенција на капитенот Горан Пандев, кој исто така се запиша во листата на стрелците за убедливи 3:0. Лихтенштајн успеа да намали на 3:1 веднаш по голот на Пандев, пред Езѓан Алиоски во 67. минута да зголеми на 4:1.

ЛИГА Д, ГРУПА 4

Македонија – Лихтенштајн 4:1

Ерменија – Гибралтар 0:1

Табела: 1.Македонија 9, 2.Лихтенштајн 3, 3.Ерменија 3, 4.Гибралтар 3