Македонија
6. April 2020 - 21:19

Димитриевски: Уште двајца починати од Куманово

Уште две лица од Куманово починале од коронавирус, соопшти градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски.

Тој повторно упати апел да се воведат уште порестриктивни мерки во Куманово и да се скратат бирократските постапки и да се даде шанса да делуваат општинските структури.

Како што соопшти на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче, во изминатите 24 часа се регистрирани 15 нови случаи на пациенти со коронавирус  во земјава, односно четири во Скопје, осум во Куманово и по еден во Тетово, Струга  и Штип, со што вкупниот број на дијагностицирани достигна 570.

На Инфективната клиника починаа тројца пациенти – 40-годишен жител на Кочани, без познати минати заболувања, примен на 29 март, и двајца тетовци – 69-годишен човек кој имал тумор на мозокот и 65-годишен без познати други минати заболувања.