Кошарка
14. October 2021 - 10:11

Деби победа на Академија ФМП во БИБЛ лигата и тоа во македонското дерби со Куманово

Во Балканската (БИБЛ) лига, прото македонско дерби го добија кошаркарите на Академија ФМК кои како гости свалеа против Куманово со 63-59. 
 
На средбата одиграна во Куманово, а во рамките на А групата, екипата на Академија ФМП во своето деби до првата победа стигна благодарение предводена од Славчо Темелковски кој на 14 поени придодаде и 8 скокови, како Стефан Крстајиќ кој придодаде 13 поени и 7 скокови. 
 
Во втората рунданашите преставници ќе бидат домаќини на израелските екипи и тоа Академја ФМП на 26 октомври во Скопје го пречува Хапоел Галил Елион, додека на 28 октомври Куманово е домаќин на 
 
Потсеување дека во ова натпреварување во Б групата ќе настапува и нашиот трет преставник екипата на ТФТ која следната недеа (19 октомври) ќе биде домаќин на косовската екипа Сигал Приштина.