Свет
9. September 2016 - 13:10

Четири лица загинаа во железничката несреќа во Шпанија

Четири лица загинаа и 47 се повредени, откако воз излета од шини во Шпанија.

Инцидентот се случи денеска во северозападната област Галисија.

Засега нема информации од полицијата за причината на несреќата.

Возот што излетал од шините е португалски и сообраќал од Виго, Галисија за Порто во соседна Португалија.

Во него имало 63 патници и двајца од персоналот. Несреќата се случила во Порино, на околу 450 км северозападно од Мадрид.