Свет
20. August 2020 - 8:57

Белорусија на границата со Литванија и Полска испрати баталјон со балистички ракети

По наредба на белорускиот претседател Александар Лукашенко на границата со Литванија и Полска е испратено воено засилување.

Белорускиот министер за одбрана, Виктор Хренин, во Гродњнската област, што се граничи со Литванија и Полска, нареди да се испрати баталјон со тактички балистички ракети и повеќецевни фрлачи на проектили, како и единици со беспилотни летала и системи за воздушна одбрана, пренесе Тасс.

Претходно, Лукашенко му нареди на Министерството за одбрана внимателно да го следи движењето на трупите на НАТО во Полска и Литванија, како и да ги стави трупите на западната граница на земјата во целосна подготвеност, потенцирајќи дека ситуацијата во овој дел од земјата ескалира.

Претседателските избори се одржаа во Белорусија на 9 август, на кои, според официјалните податоци, победи Лукашенко. По објавувањето на резултатите од изборите во Минск и другите градови низ земјата избувнаа масовни протести, во кои имаше конфликт меѓу демонстрантите и полицијата. Според Министерството за внатрешни работи, повеќе од 6.000 демонстранти се уапсени за време на протестите.