Фудбал
1. April 2024 - 9:39

Барселона ќе се обиде да го убеди Чави да остане главен тренер на тимот

Потпретседателот на Барселона Рафа Јусте призна дека клубот ќе се обиде да го убеди главниот тренер на тимот Чави да продолжи со работа по крајот на сезоната.

- Се надевам и посакувам Чави да остане во клубот. Со него разговараме за долгорочен проект, а не зборуваме за сезона или две. Ќе се обидеме да го убедиме Чави да остане во клубот, но се зависи од него, изјави Јусте за „АС“.

Четириесет и четиригодишниот Шпанец во јануари најави дека ќе го напушти тимот на крајот на сезоната. Чави ги води Каталонците од ноември 2021 година. Претходно соработуваше со катарскиот Ал Сад.

По 30 натпревари, Барселона е втора во шпанската Ла Лига со 67 бодови, пет бода зад Реал Мадрид, но тимот на Карло Анчелоти има еден натпревар помалку.