Свет
3. March 2021 - 14:52

Бајден: До крајот на мај во САД ќе има доволно вакцини за сета возрасна популација

Американскиот претседател, Џо Бајден, денеска изјави дека до крајот на мај во САД ќе пристигнат доволно вакцини за да се вакцинира сета возрасна популација.

Пред само неколку дена во САД дозвола за итна употреба доби и третата вакцина против коронавирусот, на компанијата „Џонсон & Џонсон“, за која советот е  да се прими само во една доза.

Белата куќа најави дека ќе ја поддржи соработката на компанијата „Мерк“ со компанијата „Џонсон & Џонсон“, за што поскоро сите вакцини бидат подготвени за кампањата на имунизација.

-Сега сме на добар пат до крајот на мај да имаме доволно вакцини за секое возрасно лице во Америка, рече Бајден.

Претседателот го објави и планот за вакцинација на наставниците и професорите, како дел од  приоритетните групи за вакцинирање.

-Ние сакаме до крајот на март барем една доза вакцина да прими секој едукатор, вработен во училиште или работник за грижа со деца, изјави претседателот Бајден.

САД уште во декември почнаа да ги вакцинираат приоритетните групи, користејќи ги тогаш достапните вакцини на „Фајзер“/„Бионтек“ и на „ Модерна“.