Тенис
27. January 2023 - 20:17

АО: Финале Ѓоковиќ - Циципас

Новак Ѓоковиќ со убедлива игра славеше со 3-0 против  Томи и се пласира во големото финале на австралија опен каде ќе се бори за 10-тиот трофеј на овој турнир. 
По слабата игра во првиот сет кога дозволи противникот да се врати по водство од 5-1 во гемови во следните два сета српскиот тенисер доминираше и  му дозволи на Пол да освои само три гема, еден во вториот и два во третиот сет. 
Ѓоковиќ во финалето ќе игра против грчкиот тенисер Стефанос Циципас кој славеше во четири сета против Карен Качанов. 
Финалето е на програмата во недела од 9.30ч