Македонија
3. May 2021 - 16:10

25 починати и 62 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 572 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 32, Прилеп и Штип – по 7, Куманово – 5, Струмица – 4, Кавадарци – 3, Велес, Кочани, Кичево и Виница - по 1.

Регистрирани се 398 оздравени пациенти од:

Скопје – 161, Куманово – 48, Битола – 42, Кочани – 24, Велес – 22, Штип – 16, Берово – 13, Гостивар – 12, Струмица и Гевгелија – по 10, Кичево - 7, Тетово – 6, Свети Николе и Дебар – по 5, Ресен, Пробиштип, Валандово и Богданци – по 3, Радовиш – 2, Прилеп, Охрид и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 25 починати лица: 10 од Скопје ( 69г, 71г, 71г, 71г, 72г, 73г, 76г, 83г, 86г и 86г), по 2 починати лица од Тетово (36г и 74г), Кавадарци (71г и 84г) и Струмица (56г и 69г) и по едно починато лице од Куманово (75г), Прилеп (79г), Битола (72г), Велес (78г), Штип (71г), Охрид (81г), Кочани (85г), Пробиштип (63г) и Демир Хисар (70г). Еден пациент е починат во домашни услови, а останатите 24 се починати во болнички услови.

Направени се 572 тестови преку: ИЈЗ-61, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби -0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-79, Жан Митрев (Филип Втори)-100, Авицена-0, Биотек-0, Систина-123, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 209.

Досега во земјата се направени вкупно 725.240 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.747, бројката на оздравени пациенти е 133.871, на починати е 4.961, а бројот на активни случаи изнесува 13.915.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 67489, активни 6373

Куманово 8564, активни 990

Прилеп 8187, активни 626

Тетово 7122, активни 531

Битола 6166, активни 867

Велес 5411, активни 474

Гостивар 5120, активни 330

Кавадарци 5118, активни 365

Штип 4900, активни 331

Охрид 4917, активни 455

Струмица 4021, активни 470

Струга 2943, активни 155

Кочани 2728, активни 183

Кичево 2476, активни 249

Гевгелија 2177, активни 214

Неготино 2159, активни 184

Свети Николе 1493, активни 108

Крива Паланка 1208, активни 60

Ресен 1211, активни 189

Радовиш 1090, активни 94

Берово 1016, активни 35

Делчево 952, активни 84

Дебар 931, активни 32

Виница 825, активни 129

Пробиштип 774, активни 27

Валандово 660, активни 53

Богданци 491, активни 57

Крушево 481, активни 98

Демир Капија 394, активни 24

Демир Хисар 388, активни 66

Кратово 353, активни 6

Македонски Брод 355, активни 18

Пехчево 262, активни 16

Македонска Каменица 233, активни 16

Дојран 132, активни